• Merhabalar, Türkiye'nin E Ticaret forumuna hoş geldin. Hızlıca üye olarak e-ticaret ile alakalı tüm sorularına hızlıca cevap bulabilirsin.

KAYIT OL 

Öğrenci Bütçesi ile e-Ticaret'e atılmak

ayhanizmir

Yeni Üye
Merhabalar herkese,

22 yaşında son sınıf bir üniversite öğrencisiyim (izmir) ve pandemi sürecinde evde olduğumuzdan dolayı cebimde 5-6 bin lira gibi bir miktar birikti. Açıkcası bir ihtiyacım yok ve para bankada duruyor. E-Ticaret'e atılmak uzun yıllardır aklımda olan bir şeydi, sizce denenir mi?

Bundan 4-5 sene kadar önce lisedeyken eBay üzerinden Zippo alıp satıyordum. Tabi o zamanlar gümrük sınırı 60-70 euro civarı olduğundan daha rahattı. Karşı tarafa rica ediyordum ve kargoyu 2-3 parçaya bölerek gönderiyordu, bundan dolayı vergiye takılmıyordu. Bu durum artık hayal, gümrük sınırı çok çok düştü.

Sizce öğrenci bütçesi ile e-Ticaret yapılabilir mi? Hangi ürünler başlangıç için uygundur?
Hangi platformlar üzerinden satışı önerirsiniz?
Bu işlere giriştiğimiz andan itibaren şirket kurmamız gerekiyor mu? En hızlı ve az maliyetli şirket kurma yolu nedir?

Furkan

Yönetici
Merhaba, ayhan hocam hoş geldin yeniden, ben sorunu daha net yanıtlayabilmek için bir takım sorular sorayım o şekilde ilerleyelim. Diğer fikir verecek arkadaşlara da öncü olur.
  1. Şehir merkezinde misiniz ? Kargo firmalarına ulaşım açısından soruyorum. Değilseniz hangi firmalar var ?
  2. Öğrencilik hayatından mesai saatleri içerisinde bu işe fiziki olarak ne kadar vakit ayırabilirsin ?
  3. E-bay meselesi harici bir ticari geçmişin var mı ? Ailenin akrabalarının da olabilir varsa neler ? Hangi ürünler veya kategori ?
Bu yanıtlardan sonra iş modeli veya sektör olarak fikir yürütebiliriz. Bunun haricinde hemen şirket olmanızın avantajları ve dezavantajları var aslında. İki seçenekle de ticaret mümkün.

Avantajlar:
  1. n11, trendyol, amazon, hepsiburada mağazaları şirket olmadan açılmıyor. buralarda satış yapmak yerine göre çok avantajlı olabiliyor
  2. hali hazırda devlet 29 yaş altına 1 yıl bağkur yapıyor bu bence bir avantaj yılda (12 bin liradan fazla ediyor) konu ile alakalı video çekeceğim bu hafta.
  3. Sanal pos alma gibi işlerde firma olduğunuzda işleriniz kolaylaşıyor.
Dezavantaj:
  1. Şirket kurmazsanız pazaryerleri arasında sadece gittigidiyorda satabiliyorsunuz. Orada böyle bir şart aranmıyor.
  2. Sanal pos alma işlemleri zorlaşıyor.
  3. İleride yapılacak mali incelemede beyan edilmemiş gelirden dolayı cezalar alabiliyorsunuz.

ayhanizmir

Yeni Üye
Merhaba, ayhan hocam hoş geldin yeniden, ben sorunu daha net yanıtlayabilmek için bir takım sorular sorayım o şekilde ilerleyelim. Diğer fikir verecek arkadaşlara da öncü olur.
  1. Şehir merkezinde misiniz ? Kargo firmalarına ulaşım açısından soruyorum. Değilseniz hangi firmalar var ?
  2. Öğrencilik hayatından mesai saatleri içerisinde bu işe fiziki olarak ne kadar vakit ayırabilirsin ?
  3. E-bay meselesi harici bir ticari geçmişin var mı ? Ailenin akrabalarının da olabilir varsa neler ? Hangi ürünler veya kategori ?
Bu yanıtlardan sonra iş modeli veya sektör olarak fikir yürütebiliriz. Bunun haricinde hemen şirket olmanızın avantajları ve dezavantajları var aslında. İki seçenekle de ticaret mümkün.

Avantajlar:
  1. n11, trendyol, amazon, hepsiburada mağazaları şirket olmadan açılmıyor. buralarda satış yapmak yerine göre çok avantajlı olabiliyor
  2. hali hazırda devlet 29 yaş altına 1 yıl bağkur yapıyor bu bence bir avantaj yılda (12 bin liradan fazla ediyor) konu ile alakalı video çekeceğim bu hafta.
  3. Sanal pos alma gibi işlerde firma olduğunuzda işleriniz kolaylaşıyor.
Dezavantaj:
  1. Şirket kurmazsanız pazaryerleri arasında sadece gittigidiyorda satabiliyorsunuz. Orada böyle bir şart aranmıyor.
  2. Sanal pos alma işlemleri zorlaşıyor.
  3. İleride yapılacak mali incelemede beyan edilmemiş gelirden dolayı cezalar alabiliyorsunuz.
Hoş bulduk Furkan hocam,

Cevapların için çok teşekkür ederim. Sorularını da şöyle yanıtlayayım:

1) İzmir Torbalı'da ikamet ediyorum. Mng, Aras, Yurtiçi şubeleri araba ile 5 dakika uzaklıkta, UPS Kargo şubesi yaklaşık 15 dakika uzaklıkta. Yürüme mesafesinde büyük kargolardan yok maalesef. Sadece vatan kargo diye bir firma mevcut.

2) Açıkcası öğrencilik hayatım bitiyor diyebiliriz. Bu sene mezun oluyorum (6 ay kadar sonra) ve muhtemelen sonrasında işe girerim. Askerliğimi henüz yapmadım, uzun dönem yapacağım ama ne zaman yaparım bilemiyorum (6 ay askerlik uzun olduğundan belirteyim dedim).

3) Aile veya akrabalar tarafından bir ticari geçmişim yok maalesef. Lise zamanlarımda eBay'den zippo alıyordum, sonrasında üniversiteye geçince Aliexpress'den kalem nargile almaya başlamıştım, tabi sonra gümrük sınırı artınca rafa kaldırmak zorunda kaldım.

Furkan

Yönetici
Hoş bulduk Furkan hocam,

Cevapların için çok teşekkür ederim. Sorularını da şöyle yanıtlayayım:

1) İzmir Torbalı'da ikamet ediyorum. Mng, Aras, Yurtiçi şubeleri araba ile 5 dakika uzaklıkta, UPS Kargo şubesi yaklaşık 15 dakika uzaklıkta. Yürüme mesafesinde büyük kargolardan yok maalesef. Sadece vatan kargo diye bir firma mevcut.

2) Açıkcası öğrencilik hayatım bitiyor diyebiliriz. Bu sene mezun oluyorum (6 ay kadar sonra) ve muhtemelen sonrasında işe girerim. Askerliğimi henüz yapmadım, uzun dönem yapacağım ama ne zaman yaparım bilemiyorum (6 ay askerlik uzun olduğundan belirteyim dedim).

3) Aile veya akrabalar tarafından bir ticari geçmişim yok maalesef. Lise zamanlarımda eBay'den zippo alıyordum, sonrasında üniversiteye geçince Aliexpress'den kalem nargile almaya başlamıştım, tabi sonra gümrük sınırı artınca rafa kaldırmak zorunda kaldım.
Hocam size tavsiye niteliğinde bir kaç öneride bulunayım.
  1. Paranızı eğitim cart curt diye bitirip tüketmeyin gelin birlikte ne derdiniz varsa burada çözelim.
  2. 6 bin lira ile al-sat yapabilmek için çok şanslı olmanız gerekiyor artık toptancılar bile e-ticarete geçmiş durumda bu yüzden kendiniz üretebileceğiniz ürünlere yönelin. (Bu ilk hedefiniz olsun)
  3. Üretim için aklınıza bir iş modeli gelmiyorsa mesela bir lazer markalama cihazı ile gümüş levha kolyelere isim yazın, çakma zippo çakmalara tasarımlar yapın bu tip (bir ürüne kendinizin de bir şeyler katabildiği) ürünlerle alakalı araştırma yapın. (2. hedefiniz olsun)
  4. Şuan dijital oyun kodları, lisansları, steam keyler gibi fiziksel hiç bir teslimat gerektirmeyen sanal ürün satışlarını araştırın (örnek: Amazon upc kodları, gittigidiyorda aratın)
  5. İlla al-sat yapacağım diyorsanız başınızın en az ağrıyacağı ve düşük sermayeyle iş yapabileceğiniz sektör iç giyim sektörüdür. İkinci bir denemem olursa muhakkak bu sektörü düşünüyorum. En önemli avantajı iade olmaması (yukarıda bahsedilen sanal ürün, kişiye özel ürünlerde de iade yok) Ancak iç giyimde satış yapabilmek için pazaryerleri biraz şart. Ayrıca tedarikçi bulmanız gerekiyor ilgi de fazla.
Kesinlikle yapmamanız gerekenler:
  1. Sakın xml, bayilik, stoksuz satış gibi şeylere aldanıp girişmeyin.
  2. Sadece yurt içi odaklı düşünmeyin ancak yurtdışını da çok güçlü hedefleyip hevesinizi kaçırmayın.
  3. Düşünmeden adım atmayın ancak çok düşünüp takılı kalmayın.
Kesinlikle yapmanız gerekenler:
  • Fikirden fiile geçin. Bu yola girin ne kaybedebilirsiniz ? En fazla bir telefon parası. (benim aynı parayla düsturum bu olmuştu)