• Merhabalar, Türkiye'nin E Ticaret forumuna hoş geldin. Hızlıca üye olarak e-ticaret ile alakalı tüm sorularına hızlıca cevap bulabilirsin.

KAYIT OL 

E Ticaret'te İç Giyim Nasıl ? Karlı mı?

MertUcar

Yeni Üye
Merhabalar pazaryerlerinde özellikle Trendyol'da iç giyim kategorisinde fantezi giyim üzerinee satış yapmayı düşünüyorum. Daha önce e-ticaret geçmişim yok, sadece başka forumlarda karlılık oranının %50'ye kadar çıktığını ve çok fazla satışın olduğunu duymuştum. Sanırım halkımıza böyle ürünleri mağazadan almak yerine internetten almak daha güvenli geliyor. Fikir alışverişi yapmak istiyorum özellikle bu sektördeki arkadaşlar tecrübelerini aktarabilirse memnun olurum.

Musraf

Yeni Üye
Sektörel deneyiminiz yok ama daha detaylı bilgi verebilirsiniz. Mesela bütçe nedir ? Tedarikçiniz var mı? Bunlar eşliğinde bilen arkadaşlar daha hızlı yardımcı olacaktır.

Furkan

Yönetici
Merhaba, halkımızın alışveriş alışkanlığına bakışınız doğru. Doğru bir denklem evet ama satış ne kadar çoksa rekabette fazladır.
%50 Kar ham kardır e ticarette kargo ve komisyon oranlarını da iyi hesaplamak lazım. İç giyimin tek avantajlı yanı yasal olarak iadesinin yasak olması. Ürünü şeffaf bir poşete koyup açma yerine etiket yaparsınız. Paketi açtığınız an iade edemezsiniz diye. O paketi de kargo poşetine koyarsanız güzel bir operasyon süreci olur.
İade kargoları denklemden çıkardığımıza göre komisyon, maliyet ve kargo ile gerçek kârınızı hesaplayabilirsiniz.

MertUcar

Yeni Üye
Merhaba, halkımızın alışveriş alışkanlığına bakışınız doğru. Doğru bir denklem evet ama satış ne kadar çoksa rekabette fazladır.
%50 Kar ham kardır e ticarette kargo ve komisyon oranlarını da iyi hesaplamak lazım. İç giyimin tek avantajlı yanı yasal olarak iadesinin yasak olması. Ürünü şeffaf bir poşete koyup açma yerine etiket yaparsınız. Paketi açtığınız an iade edemezsiniz diye. O paketi de kargo poşetine koyarsanız güzel bir operasyon süreci olur.
İade kargoları denklemden çıkardığımıza göre komisyon, maliyet ve kargo ile gerçek kârınızı hesaplayabilirsiniz.
Bu sektörde en yaygın satış şekli XML ile stoksuz satış sanırım tavsiye eder misiniz?

Furkan

Yönetici
Bu sektörde en yaygın satış şekli XML ile stoksuz satış sanırım tavsiye eder misiniz?
Tavsiye etmem dünyanın en saçma mantığı bence, sizin kontrolünüzde olan hiçbir şey yok yarın bir gün xml sağlayan firma kargoları geciktirse hesabı siz ödersiniz, ne gittiğini ne geldiğini bile bilmiyorsunuz. Hatalı ürün gönderimi, iadeler çok başınız ağrır. En doğru yol stokla mal çekip depolamaktır. Lütfen bulaşmayın XML vs.

MertUcar

Yeni Üye
Tavsiye etmem dünyanın en saçma mantığı bence, sizin kontrolünüzde olan hiçbir şey yok yarın bir gün xml sağlayan firma kargoları geciktirse hesabı siz ödersiniz, ne gittiğini ne geldiğini bile bilmiyorsunuz. Hatalı ürün gönderimi, iadeler çok başınız ağrır. En doğru yol stokla mal çekip depolamaktır. Lütfen bulaşmayın XML vs.
Anladım hocam teşekkürler. Tedarikçi araştırmasına girişeyim ben tavsiyeleriniz için teşekkürler.