• Merhabalar, Türkiye'nin E Ticaret forumuna hoş geldin. Hızlıca üye olarak e-ticaret ile alakalı tüm sorularına hızlıca cevap bulabilirsin.

KAYIT OL 

E-ticaret'te Fatura Kesimi

Redbur

Yeni Üye
Merhaba. Kendi e-ticaret sitemizde yada n11 v.b. pazaryerlerinde satış yaptıktan sonra fatura kesme ve faturayı alıcıya iletme olayı tam olarak nasıl oluyor? Nereye kayıt olmalı yada hangi yazılımı kullanmalıyız e-fatura için?

Furkan

Yönetici
Merhabalar, eticaret fatura kesimi süreci ikiye ayrılıyor. (Tüm fatura kesimde geçerli aslında)

1. Matbuu Fatura (Matbaadan baskısı alınan, kaşe ve imza ile oluşturulan fatura)
  2. E-Arşiv / E-Fatura ile elektronik olarak oluşturulan faturalar.
Aralarında e-ticaret adına iki temel fark var.

Baskı ile alınan eski usül faturaların aslının müşteriye ulaştırılması zorunludur. Islak imzalı ve kaşeli olacak. Bu durumda A kişisinin B kişisine hediye aldığı bir ürünün senaryosunda ürün B kişisine kargolanırken fatura A kişisine postalanmalı hukuken bu süreci uzatmakta. Bir takım entegratör firmaları(neredeyse hepsi) Pazaryerleri ve sitelerden gelen siparişleri otomatik olarak lazer yazıcıdan matbuu faturaya aktarma fırsatı sunuyor.

E-Arşiv ticari olmayan veya e-fatura kullanmayan müşteriye kesilir. E-Fatura ise; e-fatura kullanan ticari müşteriye kesilir. Bunu sistem otomatik belirler. E-Fatura'nın fiziksel olarak iletilmesi gerekmez. 7 Gün öncesine dönük kesilebilir ve e-posta ile ulaştırılabilir.

E-Faturayı kesmek için bir fatura entegratörü kullanmanız gerekir. Ben Birfatura kullanıyorum tüm siparişlerimi tek tıkla fatura edip anında herkese postalıyorum. Paraşüt, Bizimhesap, QNB Dijital dönüşüm gibi firmalar var inceleyebilirsiniz.

Sorunuz varsa yanıtlayabilirim sağlıcakla.

Rvs

Yeni Üye
Merhabalar, eticaret fatura kesimi süreci ikiye ayrılıyor. (Tüm fatura kesimde geçerli aslında)

1. Matbuu Fatura (Matbaadan baskısı alınan, kaşe ve imza ile oluşturulan fatura)
  2. E-Arşiv / E-Fatura ile elektronik olarak oluşturulan faturalar.
Aralarında e-ticaret adına iki temel fark var.

Baskı ile alınan eski usül faturaların aslının müşteriye ulaştırılması zorunludur. Islak imzalı ve kaşeli olacak. Bu durumda A kişisinin B kişisine hediye aldığı bir ürünün senaryosunda ürün B kişisine kargolanırken fatura A kişisine postalanmalı hukuken bu süreci uzatmakta. Bir takım entegratör firmaları(neredeyse hepsi) Pazaryerleri ve sitelerden gelen siparişleri otomatik olarak lazer yazıcıdan matbuu faturaya aktarma fırsatı sunuyor.

E-Arşiv ticari olmayan veya e-fatura kullanmayan müşteriye kesilir. E-Fatura ise; e-fatura kullanan ticari müşteriye kesilir. Bunu sistem otomatik belirler. E-Fatura'nın fiziksel olarak iletilmesi gerekmez. 7 Gün öncesine dönük kesilebilir ve e-posta ile ulaştırılabilir.

E-Faturayı kesmek için bir fatura entegratörü kullanmanız gerekir. Ben Birfatura kullanıyorum tüm siparişlerimi tek tıkla fatura edip anında herkese postalıyorum. Paraşüt, Bizimhesap, QNB Dijital dönüşüm gibi firmalar var inceleyebilirsiniz.

Sorunuz varsa yanıtlayabilirim sağlıcakla.
Hocam merhaba, yakin bir zamanda şahıs şirketi kurup e fatura kesmek istiyorum siparişlerim için. Shopier sistemini kullanacağım. Müşteriye kestiğimiz e faturayı PDF halini kullanıcıya mail mi atacağız kargo ppsetine herhangi bir fatura çıktısı koymamiza gerek yok degil mi

Furkan

Yönetici
Merhaba e-fatura için böyle bir zorunluluk yok e-mail atmanız yeterli olacaktır.